Jahanje.ba
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Konji, jahanje, rekreacija, terapija, ekstremni sport, priroda i druženje
 
HomeLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 Obrazovanje konja

Go down 
5 posters
AutorPoruka
belfegor 2




Broj komentara : 9
Join date : 2010-09-01
Mjesto : lepo mesto u ravnici..!

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyWed Sep 01, 2010 5:32 pm

pozdrav! dugo godina sam proveo u sedlu na kraj krajeva i danas još jašem i najviše volim obučavati konje tj.obrazovati i vaspitati tu zaista plemenitu životinju,kojoj netreba mnogo držati predavanje šta i kako da radi već jednostavno to razume i sarađuje sa neverovatnom voljom da čoveku udovolji.Zato sam došao do zaključka da reči obrazovanje i vaspitanje netreba ni upotrebljavati jer jednostavno u tom zajedničkom radu ispliva na površinu sve ono što sam tog dana hteo ili zamislio uraditi.
Da nebude zabune u školovanju konja, proces sticanja znanja je kao i kod ljudi,od jednostavnih zadataka - radnji pa postepeno prema težim.
U ovoj ,za mene vrlo značajnoj temi, kriju se mnoga pitanja i odgovori,obzirom da je jahanje vrlo širok pojam, vrlo važno mesto zauzimaju konj i jahač i sve se vrti oko njih.Pošto je tema interesantna eto razloga da se zainteresovani uključe u diskusiju.
Na vrh Go down
Luis

Luis


Broj komentara : 23
Join date : 2010-08-28
Age : 38
Mjesto : Saraj'vo

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyWed Sep 01, 2010 6:19 pm

ovo je super interesantna i korisna tema... bez pravilnog obrazovanja i vaspitanja nema nicega osim ako ne zelis sam sebi probleme da stvoris... a nikako nije jednostavno da imas problema sa tolikom masom koliku konj ima... a najbitnije je da se to uradi na osnovu zdravog odnosa..
Na vrh Go down
belfegor 2




Broj komentara : 9
Join date : 2010-09-01
Mjesto : lepo mesto u ravnici..!

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyThu Sep 02, 2010 11:26 pm

...pravilno obrazovanje je nešto kao definicija za konja koji praktično nema šta da nauči,obzirom da su sve finese i situacije obuhvaćene u toku obrazovanja.Svakako da postoje različita obrazovanja pošto se konji upotrebljavaju tj.koriste za različite potrebe i u različite svrhe.Evo razloga da se malo piše o temi obrazovanja i o problemima na koje se nailazi,koji se rešavaju i koji nemogu da se reše.Iz iskustva znam da svako ko želi imati dobro vaspitanog i obrazovanog konja mora mnogo stepenika početi gaziti da bi stigao do vrha piramide,svakako sa svojim konjem i tek tamo shvatiti kako je lepo biti ispunjen u duši, zadovoljstvom i postignutim ciljem.
Ja sam nekoliko puta bio na svom cilju i ponosan sam zbog toga.U ovoj rubrici ima dosta mesta da se pita i piše pa ko ima volje i želje da piše o svojim uspesima ili neuspesima ili možda o problemima neka izvoli..
Na vrh Go down
senada

senada


Broj komentara : 7
Join date : 2010-08-26
Age : 43
Mjesto : Sarajevo

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: FIZICKO KAZNJAVANJE KAO METODA ODGOJA?   Obrazovanje konja EmptyFri Sep 03, 2010 9:29 am

POZDRAV VAMA SVIMA! DRAGO MI JE VIDJETI DA SMO ZAPOČELI OVAKO KVALITETNO I NADAM SE DA CEMO SVI UNAPRIJEDITI KVALITET RADA SA NASIM KONJIMIA.

ONO STO MENE ZAISTA INTERESUJE JESTE VAS POGLED NA FIZICKU KAZNU KONJA. IAKO SAM KROZ CIJELO MOJE OBRAZOVANJE, UTVRDILA DA JE BESPOTREBNA, VIĐAM JAAAAKO MNOGO LJUDI, USPJESNIH U RADU SA KONJIMA, KOJI KORISTE FIZICKU KAZNU KAO METODU ODGOJA I UCENJA... TO SU UJEDNO I LJUDI KOJI VOLE SVOJE KONJE, NE POVRJEDJUJU IH, NE MALTRETIRAJU... NJIHOVIM RIJECIMA "SAMO IH KAZNE KADA ZASLUZE" PLJUSKOM, UDARCEM BICEM, NOGOM U STOMAK ILI SL...
Na vrh Go down
ARAPCIC

ARAPCIC


Broj komentara : 4
Join date : 2010-09-03

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: STA SE SVE DESAVA U SARAJEVSKIM SKOLAMA JAHANJA I JAHACKIM CENTRIMA   Obrazovanje konja EmptyFri Sep 03, 2010 9:50 am

CAO SVIMA,

VIDJELA SAM MNOGO ISKORISTAVANJA KONJA, POSEBICE U SARAJEVSKIM SKOLAMA. RIJETKI SU ONI KOJI TU ZNAJU STA RADE I TO SU MAHOM ONI KOJI SU "VIDJELI VAN KUTIJE". ISKRENO, ZAO MI JE STO NEMAMO ZAKON KOJI SPRIJECAVA ZLOSTAVLJANJE. TUCA, IZ BILO KOJEG RAZLOGA NIJE OPRAVDANA KAO NI TJERANJE POVRJEĐENOG KONJA DA TRCI 45 KM ENDURANCE-A, STEZANJE KONJA RAZNORAZNIM IZVEZICAMA, GOGOVIMA I TD OD STRANE LJUDI KOJI BI DUSU PRODALI ZA KRAJNJI REZULTAT KOJ BI VALJDA TREBAO BITI-PRIKUPLJEN KONJ?!, IZRABLJIVANJE U CASOVIMA JAHANJA SVE I TD...

NASIM LJUDIMA TREBA VISE EDUKATIVNIH SEMINARA A NE TRECERAZREDNIH TAKMICENJA U KOJIMA NAJVISE TRPE KONJI. MISLIM DA JE TO NESTO CEMU SE SAVEZ I SVI STRUCNJACI KOJI NAM "POMAZU" TREBAJU BACITI FOKUS. DOBRI KONJI I REZULTATI CE DOCI TEK NAKON STO PREODGOJIMO LJUDE A NE KONJE!
Na vrh Go down
belfegor 2




Broj komentara : 9
Join date : 2010-09-01
Mjesto : lepo mesto u ravnici..!

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Sep 03, 2010 2:00 pm


pozdrav ! Kada se radi o kažnjavanju konja i pitanje šta sve spada u to onda se možemo zgroziti rezultatima ili nabrajanjem ideja ili načina kako maltretirati ,tući,mučiti ....,Pošto to znamo kako treba ajde da napišem nekoliko rečenica kako se može raditi sa konjem bez upotrebe sile.Znamo da je konj plemenita i inteligentna životinja (možda to neki neznaju pa je zato tuku) i sasvim je dovoljno svojim nastupom ,prilazom i postupkom ili ti na fin način ubediti konja da nije potrebna nikakva sila tj.batina i on će brzo to razumeti i biti vrlo poslušna životinja.Mi ljudi smo naj inteligentnija bića pa zbog toga i naj surovija,čast izuzecima,pa ako smo toliko pametni onda je valjda dovoljno da mućnemo glavom i nađemo način kako vladati sa konjem bez upotrebe sile.Nisam zato da se bilo kakva sila koristi u radu sa konjem (to mogu potvrditi svi koji rade samnom ili uče od mene,obrazovanje konja i jahanje)jer iz velikog iskustva koje imam tvrdim da to nije potrebno.Kako doći do rezultata i to bez sile i batine, je tema za seminare ili okrugle stolove gde bi se o tome moglo mnogo naučiti.Znam da je to teško sprovesti u delo jer naši ljudi nisu baš suviše zainteresovani (čast izuzecima)za slična okupljanja pošto mi sve znamo i o tome nema šta da se priča.
Nadam se da će se po ovom pitanju nešto promeniti naravno na bolje i u interesu konja i boljeg zajedničkog suživota.
Žao mi je što konji pričati neznaju !
Na vrh Go down
Cool Cat

Cool Cat


Broj komentara : 20
Join date : 2010-08-26

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Sep 10, 2010 2:56 am

Znate da se uveo i neki mali zakoncic za okrutnost prema zivotinjama u BiH?

http://sos.ba/

Kada tek otvorite stranicu, pise Zakon pod clanom 3, 27, i 39 (opcenito za okrutnost prema zivotinjama)
mislim da bi se preko neke veze, ili dati ljudima na znanje da to vazi i za konje!


I mislim stvarno, da se vi stavite u situaciju konja....
Konji su plemenite zivotinje! Wink
Na vrh Go down
ARAPCIC

ARAPCIC


Broj komentara : 4
Join date : 2010-09-03

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Sep 10, 2010 9:07 am

Ma zakona mi imamo, problem je u tome što ih niko ne provodi! Nije mi jasno zasto se svi ljubitelji konja ne aktiviraju malo u cilju pomoci i spasavanju zlostavljanih... Cula sam i za nekog mesara koji ih otkupljulje za meso. Ne znam da li je to mit ili istina...
Na vrh Go down
Cool Cat

Cool Cat


Broj komentara : 20
Join date : 2010-08-26

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Sep 10, 2010 11:58 am

ARAPCIC (citat):
Ma zakona mi imamo, problem je u tome što ih niko ne provodi! Nije mi jasno zasto se svi ljubitelji konja ne aktiviraju malo u cilju pomoci i spasavanju zlostavljanih... Cula sam i za nekog mesara koji ih otkupljulje za meso. Ne znam da li je to mit ili istina...

DISGUSTING! Odvratno!
Nemam rijeci >Neutral

Takve ljude treba u zatvor >Neutral
Na vrh Go down
Luis

Luis


Broj komentara : 23
Join date : 2010-08-28
Age : 38
Mjesto : Saraj'vo

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Sep 10, 2010 11:48 pm

odvratni su ljudi koji svog, do jucer, ljubimca mogu prodati mesaru... covjek radi svoj posao i ne kupuje samo konje vec i ostale zivotinje... prema tome i on mora od neceg da zivi... znam za tog covjeka i tako znam da je u nekoliko situacija ispao vise nego fer jer ne kolje konje odmah... ipak im daje sansu da ih neko kupi te je na taj nacin nekim konjima i spasio zivot... problem je sto nasi bogatuni zele konja koji ce im zaraditi pare sto onaj iz klaonice bas i ne moze ali je zato nezamjenjiv za druzenje sto je najbitnije!
ali ipak najlakse je konja proglasiti ludim, nenormalnim na bilo koji nacin pa onda prodati ili zaklati... problem se potruditi u rjesavanju problema i spoznati da je onaj koji radi s konjem ustvari nosioc problema!
Na vrh Go down
Cool Cat

Cool Cat


Broj komentara : 20
Join date : 2010-08-26

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Oct 01, 2010 1:06 pm

Luis (citat):
odvratni su ljudi koji svog, do jucer, ljubimca mogu prodati mesaru... covjek radi svoj posao i ne kupuje samo konje vec i ostale zivotinje... prema tome i on mora od neceg da zivi... znam za tog covjeka i tako znam da je u nekoliko situacija ispao vise nego fer jer ne kolje konje odmah... ipak im daje sansu da ih neko kupi te je na taj nacin nekim konjima i spasio zivot... problem je sto nasi bogatuni zele konja koji ce im zaraditi pare sto onaj iz klaonice bas i ne moze ali je zato nezamjenjiv za druzenje sto je najbitnije!
ali ipak najlakse je konja proglasiti ludim, nenormalnim na bilo koji nacin pa onda prodati ili zaklati... problem se potruditi u rjesavanju problema i spoznati da je onaj koji radi s konjem ustvari nosioc problema!

Slazem se, ali ipak, ne bi trebao to da radi ili cak da drzi tu klaonicu to je protuzakonito (jeli? Trebalo bi da da), no to da im daje sansu ispaje fer.. ali haj open i nekako... nemaju svi ljudi pare da drze konje...
Na vrh Go down
Luis

Luis


Broj komentara : 23
Join date : 2010-08-28
Age : 38
Mjesto : Saraj'vo

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Oct 01, 2010 11:12 pm

a da.. postoji i ta grupa ljudi koji priuste kupiti konja a onda kad vide koliko troskova to snosi onda ga prodaju... takva je i situacija sa psima i mackama pa je i nastao ovakav problem oko toga.. i ne, drzanje klaonice nije protuzakonito i ne znam zasto bi trebalo biti... pri tom ne znam kako bi mesnice i fabrike prerade mesa mogle raditi bez njih...
Na vrh Go down
Cool Cat

Cool Cat


Broj komentara : 20
Join date : 2010-08-26

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptyFri Oct 22, 2010 2:03 pm

Da.. No, ljudi bi trebali razmisliti prije nego uzmu lljubimca..
A klaonice.. mislila sam na one koje bas i rade protuzakonito, bez dozvole... No *ccc*
Na vrh Go down
belfegor 2




Broj komentara : 9
Join date : 2010-09-01
Mjesto : lepo mesto u ravnici..!

Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja EmptySun Feb 06, 2011 2:38 am

Poštovani !
Reči koje izgovaramo ni sami nismo svesni ,često puta,koliko oni imaju težinu.U istinitost istih možemo da se uverimo, tako što ćemo ih se podsetiti,i verujem da će mnogi razmisliti i izvući iz konteksta istih neki zaključak.To će biti vrlo značajno za čovekov odnos prema konjima a posebno onima koji rade i obrazuju konje i naravno onima koji prenose znanje mladima u konjičkom sportu.
Odnos između čoveka i konja zavisi od umnih sposobnosti konja koje su mu urođene,obuke,mogućnosti snalaženja i povezivanja u prostoru-gde opet čovek igra veliku ulogu.Kod konja preovlađuju predosećaji,prirodni nagon za samoodržanjem,zadovoljenjem gladi i urođeni strah od opasnosti i kažnjavanja,što čini osnovu njegovog potčinjavanja čoveku.
Jedna od vrlo važnih osobina konja a o kojoj moramo jako voditi računa je njegova narav.Pod tim pojmom podrazumevamo ostljivost i nadražaj nervnog sistema na koji utiču spoljni faktori,kao i jačina i dužina tih nadražaja.Narav je vrlo važna rasna osobina koja se nasledno prenosi.Ispoljavanjem loše naravi,često je najveći krivac čovek i to zbog lošeg odnosa prema njemu.Usklađivanje ponašanja između čoveka i konja je vrlo značajno.Moraju postojati ustupci u skladu sa trenutkom ,koji ,barem što se tiče čoveka treba da budu:smirenost,uravnoteženost,nežnost,milovanje,šaputanje,ohrabrivanje i umirivanje.Na osnovu ponašanja konja lako se može ustanoviti i duševno stanje vlasnika i uslovi držanja.Na konju se kao u ogledalu odražavaju sve dobre i loše osobine vlasnika,jahača,trenera...(deo teksta korišten iz knjige mr.Mirka Bešlina)
Na vrh Go down
Sponsored content





Obrazovanje konja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Obrazovanje konja   Obrazovanje konja Empty

Na vrh Go down
 
Obrazovanje konja
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Kupovina konja

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Jahanje.ba :: Konji i jahanje :: Općenito o jahanju-
Idi na: